Dovolím si uviesť niekoľko príkladov vývoja cien bytov v Bratislave a v bratislavskom kraji, ktoré sú hlavným pôsobiskom našej realitnej kancelárie a vychádzam pritom z vlastných štatistík podložených konkrétnymi predajmi, nie vymyslenými číslami. V Starom meste, Ružinove, Podunajských Biskupiciach a Vrakuni sa od začiatku jesene nič významné s cenami nestalo, klesli približne o percento. Nové Mesto, Rača a Petržalka si udržali približne rovnaké ceny ako na začiatku októbra. Paradoxom je, že v mestských častiach Karlova Ves, Dúbravka, Devínska Nová Ves a Lamač sme zaznamenali nárast približne o 3 percentá. V okrese Malacky klesli ceny bytov približne o 1 percento, v pezinskom okrese stagnovali a v seneckom prepadli o približne dve percentá. Spočítané a podčiarknuté: v Bratislave ceny bytov stúpli približne o 1 pecento, okolité okresy prepadli o necelé 2 percentá. Za obdobie približne šiestich mesiacov. Ak zoberiem do úvahy posledných cca 10 mesiacov, Bratislava stúpla o jedno percento, okolie kleslo o 4 pecentá. Nič dramatické.

Kde sú teda tie veľké prepady? Predpokladám, že si pohnevám niektorých majiteľov realitných kancelárií, ktorí chcú predávať za každú cenu. Nehnevajte sa páni a dámy, fakty, s ktorými pracujem hovoria za všetko a proti Vám.

V súvislosti s cenami nehnuteľností mi napadá ešte jedna myšlienka. Sporadicky sa mi dostanú do uší názory hovoriace o tom, že ceny zvyšujú realitné kancelárie. Dovoľte mi, aby som v krátkosti vysvetlil, že to tak určite nie je. Ceny určujú majitelia a napriek odporúčaniam realitných kancelárií ich vlastníci veľmi často tlačia do nezmyselných výšok. Opantaní vidinou kúpy drahšej nehnuteľnosti stanovia cenu tej predávanej tak vysoko, že ju nikto nechce (to len oni s absenciou logiky proste tie nereálne peniaze chcú za každú cenu, lebo predajom chcú často pokryť kúpu niečoho iného - na čo nemajú). O pár týždňov a mesiacov si niektorí dajú poradiť a cenu upravia.

Dôvodom vyšších cien býva aj orientácia podľa inzercie. No ak mal na začiatku jeden človek nereálnu predstavu, ktorú okopíroval ďalší a ďalší predávajúci, výsledkom je mišmaš, ktorý s reálnymi cenami nemá nič spoločné. Nehnuteľnosti sa často predávajú za podstatne nižšie ceny, než za aké sú inzerované!

Je na každom človeku, ktorý sa rozhoduje pre kúpu bytu, ako sa k týmto riadkom postaví. Z mojej strany ide len o dobre mienenú radu: ceny bytov stagnujú a 4-5 mesiacov sa s najväčšou pravdepodobnosťou na tomto fakte nič nezmení.

Po tomto období očakávam skôr rast než pokles.