Výrazný pokles cien nehnuteľností? Nezmysel.

Autor: Štefan Nemlaha | 7.12.2011 o 18:17 | (upravené 7.12.2011 o 18:33) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1307x

V posledných týždňoch a mesiacoch zaznamenávame z niektorých zdrojov informácie o tom, že ceny nehnuteľností klesli o výrazné percentá ba dokonca desiatky percent a je tak najlepší čas na kúpu bytu, domu či pozemku. Je to pravda?

Ceny nehnuteľností v porovnaní s cenami spred dvoch rokov sú skutočne výrazne nižšie. Kto však tvrdí, že za posledné mesiace klesli výrazne, klame! Bytov sa predáva o čosi menej a tak sa v tomto období opäť niektoré realitné kancelárie prípadne developeri rozhodli zaplatiť si v médiách články, v ktoré prinášajú nezmysly o veľkých percentuálnych skokoch smerom nadol.

Dovolím si uviesť niekoľko príkladov vývoja cien bytov v Bratislave a v Bratislavskom kraji, ktoré sú hlavným pôsobiskom našej realitnej kancelárie a vychádzam pritom z vlastných štatistík podložených konkrétnymi predajmi, nie vymyslenými číslami. V Starom meste sa od konca jari nič významné s cenami nestalo, klesli o necelé percento. V Ružinove, Podunajských Biskupiciach a Vrakuni platí to isté: pokles nestojí za reč. Nové Mesto a Rača si udržali približne rovnaké ceny ako v lete. Paradoxom je, že v mestských častiach Petržalka, Karlova Ves, Dúbravka, Devínska Nová Ves, Lamač sme zaznamenali mierny nárast približne o 1 percento. V okrese Malacky klesli ceny bytov približne o 3 percentá, v pezinskom okrese o jedno a v seneckom opäť o približne tri percentá. Spočítané a podčiarknuté: Bratislava si ceny bytov viacmenej udržala, okolité okresy prepadli o smiešne 2 percentná. Za obdobie siedmich mesiacov.

Kde sú teda tie obrovské prepady? Predpokladám, že si týmto blogom pohnevám veľa majiteľov realitných kancelárií, ktorí chcú predávať za každú cenu. Nehnevajte sa páni a dámy, medzi Vás patriť nechcem. Fakty, s ktorými pracujem hovoria za všetko a proti Vám. Či sa to niekomu páči alebo nie.

V súvislosti s cenami nehnuteľností mi napadá ešte jedna myšlienka. Sporadicky sa mi dostanú do uší názory hovoriace o tom, že ceny zvyšujú realitné kancelárie. Dovoľte mi, aby som v krátkosti vysvetlil, že to tak určite nie je. Ceny určujú majitelia nehnuteľností a napriek odporúčaniam realitných kancelárií ich vlastníci veľmi často tlačia do nezmyselných výšok. Opantaní vidinou kúpy drahšej nehnuteľnosti stanovia cenu tej predávanej tak vysoko, že ju nikto nechce (to len oni s absenciou logiky proste tie nereálne peniaze chcú za každú cenu, lebo predajom chcú pokryť kúpu niečoho iného - na čo nemajú). O pár týždňov a mesiacov si niektorí dajú poradiť a cenu upravia.

Dôvodom vyšších cien býva aj orientácia podľa inzercie. No ak mal na začiatku jeden človek nereálnu predstavu, ktorú okopíroval ďalší a ďalší predávajúci, výsledkom je mišmaš, ktorý s reálnymi cenami nemá nič spoločné.

Nehnuteľnosti sa často predávajú za podstatne nižšie ceny, než za aké sú inzerované!

A k navyšovaniu realitnými kanceláriami len toľko, že tieto spoločnosti pridávajú k cenám vlastníkov približne 2-3 percentá z ktorých žijú, čo rozhodne nie je pri hodnote bytu či domu žiadne veľké číslo. Výsledkom môžu byť rôzne ceny jedného bytu na internetových stránkach, čo však v trhovej spoločnosti nie je nič výnimočné. Veď aj žemľa či jogurt nestoja v každom obchode rovnako. Ak niekedy uvidíte pri jednej nehnuteľnosti rôzne ceny, môže to byť tiež z dôvodu, že majiteľ neinformoval kanceláriu o tom, že cenu upravil alebo jednoducho si realitný maklér nerobí svoju robotu dobre a neinfomuje sa sám.

Je na každom človeku, ktorý sa rozhoduje pre kúpu nehnuteľnosti, ako sa k týmto riadkom postaví. Z mojej strany išlo len objektívne informovanie a dobre mienenú radu: ceny bytov sú stablizované a niekoľko mesiacov sa s najväčšou pravdepodobnosťou na tomto fakte nič nezmení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Aj maltská vláda konšpiruje ako Fico, hovorí syn zavraždenej novinárky

Za kritiku korupcie sme nepriatelia národa, hovorí Paul Caruana Galizia.

PLUS

Čo robíš, spíš? Spíš ne. Ako si Česi a Slováci rozumejú

Na čom sa lámu preteky v jazykových omyloch.


Už ste čítali?