Výrazný pokles cien nehnuteľností? Nezmysel.

Autor: Štefan Nemlaha | 7.12.2011 o 18:17 | (upravené 7.12.2011 o 18:33) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1342x

V posledných týždňoch a mesiacoch zaznamenávame z niektorých zdrojov informácie o tom, že ceny nehnuteľností klesli o výrazné percentá ba dokonca desiatky percent a je tak najlepší čas na kúpu bytu, domu či pozemku. Je to pravda?

Ceny nehnuteľností v porovnaní s cenami spred dvoch rokov sú skutočne výrazne nižšie. Kto však tvrdí, že za posledné mesiace klesli výrazne, klame! Bytov sa predáva o čosi menej a tak sa v tomto období opäť niektoré realitné kancelárie prípadne developeri rozhodli zaplatiť si v médiách články, v ktoré prinášajú nezmysly o veľkých percentuálnych skokoch smerom nadol.

Dovolím si uviesť niekoľko príkladov vývoja cien bytov v Bratislave a v Bratislavskom kraji, ktoré sú hlavným pôsobiskom našej realitnej kancelárie a vychádzam pritom z vlastných štatistík podložených konkrétnymi predajmi, nie vymyslenými číslami. V Starom meste sa od konca jari nič významné s cenami nestalo, klesli o necelé percento. V Ružinove, Podunajských Biskupiciach a Vrakuni platí to isté: pokles nestojí za reč. Nové Mesto a Rača si udržali približne rovnaké ceny ako v lete. Paradoxom je, že v mestských častiach Petržalka, Karlova Ves, Dúbravka, Devínska Nová Ves, Lamač sme zaznamenali mierny nárast približne o 1 percento. V okrese Malacky klesli ceny bytov približne o 3 percentá, v pezinskom okrese o jedno a v seneckom opäť o približne tri percentá. Spočítané a podčiarknuté: Bratislava si ceny bytov viacmenej udržala, okolité okresy prepadli o smiešne 2 percentná. Za obdobie siedmich mesiacov.

Kde sú teda tie obrovské prepady? Predpokladám, že si týmto blogom pohnevám veľa majiteľov realitných kancelárií, ktorí chcú predávať za každú cenu. Nehnevajte sa páni a dámy, medzi Vás patriť nechcem. Fakty, s ktorými pracujem hovoria za všetko a proti Vám. Či sa to niekomu páči alebo nie.

V súvislosti s cenami nehnuteľností mi napadá ešte jedna myšlienka. Sporadicky sa mi dostanú do uší názory hovoriace o tom, že ceny zvyšujú realitné kancelárie. Dovoľte mi, aby som v krátkosti vysvetlil, že to tak určite nie je. Ceny určujú majitelia nehnuteľností a napriek odporúčaniam realitných kancelárií ich vlastníci veľmi často tlačia do nezmyselných výšok. Opantaní vidinou kúpy drahšej nehnuteľnosti stanovia cenu tej predávanej tak vysoko, že ju nikto nechce (to len oni s absenciou logiky proste tie nereálne peniaze chcú za každú cenu, lebo predajom chcú pokryť kúpu niečoho iného - na čo nemajú). O pár týždňov a mesiacov si niektorí dajú poradiť a cenu upravia.

Dôvodom vyšších cien býva aj orientácia podľa inzercie. No ak mal na začiatku jeden človek nereálnu predstavu, ktorú okopíroval ďalší a ďalší predávajúci, výsledkom je mišmaš, ktorý s reálnymi cenami nemá nič spoločné.

Nehnuteľnosti sa často predávajú za podstatne nižšie ceny, než za aké sú inzerované!

A k navyšovaniu realitnými kanceláriami len toľko, že tieto spoločnosti pridávajú k cenám vlastníkov približne 2-3 percentá z ktorých žijú, čo rozhodne nie je pri hodnote bytu či domu žiadne veľké číslo. Výsledkom môžu byť rôzne ceny jedného bytu na internetových stránkach, čo však v trhovej spoločnosti nie je nič výnimočné. Veď aj žemľa či jogurt nestoja v každom obchode rovnako. Ak niekedy uvidíte pri jednej nehnuteľnosti rôzne ceny, môže to byť tiež z dôvodu, že majiteľ neinformoval kanceláriu o tom, že cenu upravil alebo jednoducho si realitný maklér nerobí svoju robotu dobre a neinfomuje sa sám.

Je na každom človeku, ktorý sa rozhoduje pre kúpu nehnuteľnosti, ako sa k týmto riadkom postaví. Z mojej strany išlo len objektívne informovanie a dobre mienenú radu: ceny bytov sú stablizované a niekoľko mesiacov sa s najväčšou pravdepodobnosťou na tomto fakte nič nezmení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?