Sú policajti nadľudia?

Autor: Štefan Nemlaha | 9.9.2007 o 15:11 | Karma článku: 11,97 | Prečítané:  2576x

Podľa prieskumov slovenskej polícii dôveruje necelých 40 % ľudí. Je to strašne málo! Nečudujem sa, veď polícia je často spájaná s mafiánskym prostredím a bohužiaľ na základe konkrétnych faktov je aj jasné, že s mafiou občas skutočne spolupracuje. Bežný občas sa väčšinou s týmito praktikami nestráva a nepociťuje ich na vlastnej koži, otvára sa mu však nožík vo vrecku v situácii, keď policajti prekračujú svoje právomoci, šikanujú možno len tak z pasie, prípadne využívajú zatiaľ takmer neobmedzenú moc policajného preukazu či zeleno-bielej farby auta.

Oblasť bratislavskej Poľnej ulice a jej okolia, je známa nedostatkom parkovacích miest predovšetkým počas pracovnej doby. Nečudo, že je veľmi vyhľadávanou destináciou pre "turistov" z odťahovej služby, ktorí tu majú raj odkedy veľký úsek ulice pred križovatkou Moskovská-Poľná označili zákazom akéhokoľvek parkovania a ten je takmer neustále porušovaný. Blikajúce automobily s "rukami" schopnými naložiť na korbu a odviezť takmer akékoľvek osobné auto, sem robia niekoľkokrát denne doslova nájazdy a ich snaha je často korunovaná úspechom (za čo im je určite kasa odťahovky i kasa mestskej polície vďačná). Pred pár dňami som bol na obvyklej rannej prechádzke so psom v tesnej blízkosti budovy polície, ktorá sa tu nachádza. Odťahovkári mali opäť svoj deň - takmer v srdci malej križovatky stála sivostrieborná fabia s poznávacou značkou BA 848 R? (kompletné označenie som už poslal na ministerstvo vnútra a na úrad inšpekčnej služby policajného zboru - pozn. autora). Nad auto spustili zdvíhacie rameno, obviazali ho silnými popruhmi a začali nakladať na plošinu, pričom prítomný mestský policajt si všetko fotil a zapisoval. "Moment, stop, počkajte," pribehol z budovy polície mladík okolo tridsiatky v civilnom oblečení a začal mávať služobným policajným preukazom. Bezradnosť mestského policajta sa v tom okamihu takmer zhmotnila a ak by sa tak skutočne stalo, mohol by ju pán v modrej uniforme naložiť do niekoľkých prepraviek na ovocie. Jeho bezmocná tvár sa nezmohla ani na slovíčko a už aj mládenci, ktorým sa fabia hompáľala na lanách pochopili a bez počuteľného príkazu spustili auto tam, kde predtým stálo. Stačilo jedno zamávanie preukazom s magickým odznakom štátnej polície! Mladý fízel v civile nemusel rovnako povedať ani slovo, len sa trochu pokorne snažil zľahčiť situáciu s vedomím, že mu aj tak nikto nič nemôže. O pár sekúnd autá odťahovky odfrčali, preukazový mladík sadol do fabie a nad našou malou križovatkou zavládol opäť pokoj.

Viem, ako sa správajú mestskí policajti k šoférom, ktorí majú šťastie a stihnú dobehnúť k autu ešte predtým, než ich odtiahnu. Vybalia na nich hádam najvyššiu možnú pokutu za zlé parkovanie s dovetkom, že môžu byť radi, lebo odťah by ich manko znásobil o ďalších pár tisíc. Príhoda s policajtom v civile aj preto šokuje! Akým právom sa policajt v civile domáha nejakých práv, ak skutočne nesprávne zaparkuje akékoľvek vozidlo? Na mieste odťahovky by som nakladal na korby blikajúcich áut aj nesprávne odstavené policajné autá s majákmi, pokiaľ im samozrejme práve neblikajú. Akási kolegialita tomu samozrejme bráni... Nie je to tak dávno, čo som videl, ako policajné auto vbehlo pomerne slušnou rýchlosť do jednosmerky zo zakázanej strany. Bez zapnutého majáku. Páni "bohovia" vystúpili zo služobného renaultu a mávajúc sáčkami s rožkami a parížskym šalátom s veľkým smiechom zmizli v policajnej budove. Bez náznaku previnenia, bez štipky opatrnosti alebo skromnosti. Je azda nemožné vidieť policajta v uniforme telefonovať za volantom súkromného auta? Ale kdeže - opäť hovorím z vlastnej skúsenosti. Podobných prípadov poznám veľa a určite nie som sám.

Dokedy budú na najvyšších miestach tolerovať podobné výstrelky svojich podriadených? Morálka policajta sa musí prejavovať v najmenších detailoch. Ak ju kompetentní neustrážia, mladíci v uniformách sa veľmi skoro nakazia "božským syndrómom" a potom už nie je ďaleko ku ozajstnej kriminalite.

P.S. Očakávam, že v najbližších dňoch "niekto" vyfackuje moje auto alebo môjho psa. Už dnes viem, kto to bude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?