Rasisti sa skrývajú aj medzi "celebritami"

Autor: Štefan Nemlaha | 3.9.2007 o 21:45 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  1302x

Stretávam sa s ľuďmi, ktorí navonok pôsobia ako prototypy humanistov. Tvrdia o sebe, že sú tolerantní ku všetkému a vystatujú sa úctou k homosexuálom, k cigánom, k cudzincom, prídu sa pokloniť pamiatke zavraždeného Daniela Tupého. Vo vnútri však zadržiavajú nenávisť a zaznamenávam u nich aj chvíle, keď ich pokrytectvo vychádza v plnej sile na povrch. Skytý odpor k teplým či čiernym prerazí...

Pracujem v realitnej kancelárii Akcent real. Okrem toho, že som v prevažnej miere kancelárska krysa, občas sa prebehnem s našimi klientami aj za múry cudzích nehnuteľností, aby som ľuďom ukázal, ako by mohli dočasne bývať, ak sa rozhodnú reagovať na našu ponuku a majú v úmysle byt či dom si prenajať. Majitelia panelákových či tehlových útočísk pre väčšinou mimobratislavských prisťahovalcov bývajú občas veľmi obozretní a kým sa k nim s našim klientom vyberieme, chcú, aby sme v realitnej kancelárii zistili, s kým budú mať tú česť. Zvykol som si teda pýtať sa. Už mi nie je proti srsti zisťovať od cudzích ľudí odkiaľ sú, kde pracujú alebo študujú, či fajčia, aké majú domáce zvieratá... "Nie sú to nejakí cigáni alebo šikmookí," pýtajú sa občas páni či panie domáce. Ak som klienta predtým nevidel a hovoril som s ním zatiaľ len do telefónu, niekedy nedokážem na túto otázku z fleku zareagovať, prípadne mi je naozaj trápne pýtať sa ho, či je cigán. "No dobre, tak príďte," povie majiteľ možno si ani neuvedomujúc, že klientovi, sebe aj mne možno práve kradne trištvrtehodinku času.

Zlé svetlo v očiach, ktoré v zlomku prvej sekundy prečítam u väčšiny majiteľov nehnuteľností, ak náhodou na obhliadku prídem s človekom žltej či počernej pleti, ma uisťuje v presvedčení, že naozaj strácam čas. "No," vzdychne si takmer s odporom a s nosom obráteným mierne k stropu predtým cnostná pani inžinierka okolo šesťdesiatky, ktorú som v televízii videl aj s manželom na charitatívnej akcii venovanej utečencom."Keď ste už tu, tak sa popozerajte," dávajúc najavo, že je jej naša návšteva vrcholne nepríjemná. Snorí za indickým lekárom či izraelským inžinierom, očami ho vytláčajúc pred dvere bytu. "Viete, ozvali sa mi ľudia, ktorí u nás boli hodinku pred Vami, a tiež tí zo včera, že byt zoberú," volá mi o polhodinku na mobil. To iste, myslím si! Jej superdrahá nevýhodná ponuka nám kysne v ponuke už takmer štyri mesiace a zrazu sa o jej byt trhajú. Náš klient, snedý Izraelčan, mi o dve hodiny nato volá, že byt ho oslovil a rád by si ho prenajal, napriek jeho vysokej cene. Musím ho sklamať. O pár dní neskôr vidím, že pani inžinierka byt veselo ponúka ďalej a napriek tomu, že som jej doviedol solventného pána, dodatočne vyjde s farbou von. "Viete, tí čierni..."

Po zemeguli sa pohybujú všelijaké indivíduá. Poznal som manažéra jedného z obchodných reťazcov, zarábajúceho 150-tisíc mesačne, ktorý sa tváril ako božský syn a po roku ho majiteľka vyhodila z bytu, pretože ho zničil na nepoznanie. Poznám tiež päťčlennú cigánsku rodinku, ktorá býva v byte nášho stabilného klienta-majiteľa bytu už dva roky a prenajímateľ si ju nevie vynachváliť - byt je výborne udržiavaný, platby chodia načas - čo viac si môže želať?

Viem, že od ľudí, ktorí vlastnia krajšie či menej pekné byty či domy nemôžem chcieť, aby vopred hlásili, že ich nehnuteľnosti máme inzerovať s dovetkom "Stop ľuďom inej rasy". My si ich nevyberáme, z času na čas zablúdia na naše telefónne linky, či internetové stránky okrem lukratívnych Američanov, Angličanov, či Nemcov aj ľudia z tretieho sveta.

Bol by som však radšej, keby sa ľudia nehrali na pokrytcov a nielen v realitnom biznise. Pravda aj tak skôr či neskôr vypláva na povrch. Kto nakoniec vyzerá ako blbec?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?